12 Kızgın Adam (1957)

Oy Ort: 8.3 / 10
Toplam Oy: 175
12 Kızgın Adam (1957) izle
15+
Tür:
Dram
Dil:
Türkçe Altyazılı, Türkçe Dublaj
Kategori:
Eski Filmler, İMDB 7.0 +, Ölmeden izle
Yapım:
ABD
IMDB Puanı:
9.0
Film Süresi:
Yönetmen:
Sidney Lumet
Oyuncular:
Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam

Filmin Konusu

12 Angry Men 1957 Film

12 Kızgın adam filmi 1957 yılında çekilen ve halen imdb en iyiler arasında yerini koruyan bir filmdir.
Latin Amerika kökenli olan genç adamın biri babasını öldürdüğü iddası ile suçlanmıştır ve katilin cinayeti işledikten sonra arkadasında bıraktığı kanıt olan bir bıçak kendisinin odasın da bulunmuştur. Bu genç adamın elinde kendisini savunabilecek hiç birşey yoktur ve mahkemede kesinlikle suçlu olarak görünecektir. Etrafta ise olan biteni bildiğini iddaa eden bir çok şahit bulunmaktadır. Genç adam eğer suçlu bulunur ve katilin o olduğuna karar verilirse hemen idam cezasına çarptırılacaktır. mahkeme jürisinin kararı herşeyi sonuca bağlayacaktır ve tam 12 jüri üyesi bulunmaktadır. 12 üyeden sadece birisi genç adamın suçsuz olduğuna inanmaktadır. Genç adamın suçsuz olduğuna inanan üye Davis tüm jüri üyelerini ikna etmeye çalışır ve ikna etmeye çalıştığı sırada diğer üyelerin suçlu olarak görmelerinin nedenleri arasında yabancılara karşı düşmanlık, yasalara fazlasıyla güvenmeleri ve çoğunluğun verdiği oya uyma gibi şeylerin olduğunu anlar.

S.S.S Film Silinmişse Rapor Edin

Bu Filme 71 Yorum Yapılmış,

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

 1. hk says:

  İzlediğim en eski filmdi. 65 yıllık filmin ölmeden önce listesinde ne işi var diyordum ama yine de Filmmakinesi'nin bir bildiği vardır diye izledim.
  Çok çok iyiydi. Teşekkürler......

 2. İbrahim says:

  Mükemmel bir başyapıt çekilen tarihe göre çok iyi yüksek bütçeli bir çok filmden daha iyi gerçekten mutlaka izlemelisiniz.

 3. Davut says:

  filmin açıklamasında da bahsedildiği üzere yasalara fazla güvenin, çoğunluğun oyu ve insanın insana karşı bireysel olarak takınmış olduğu düşmanlık hissi bunların hepsi film de çok güzel bir şekilde anlatılmış. Ancak dikkatimi çeken ayrı bir nokta ise önyargıların hayatın içinde ne kadar önemli bir yere sahip olması. Bu aşşağılık düşünce sistemi insanın karakterinde olan bir şey ancak bu düşüncelerin karşıdaki insan için ne kadar önemli sorunlara yol açacağını gösteriyor bize. gerçekten ölmeden önce izlenmesi gereken bir film.

 4. Bymikrop says:
  Spoiler Yorum!!! Yorumu Görmek için tıklayınız.
 5. Mucrim says:

  Film güzel. Fakat bunun dışında dikkatimi çeken birşey oldu. Yıl 1957 wc de sıvı sabun kağıt havlu ayrıca cam damacanada su ve tek kullanımlık kağıt bardak var!

 6. karpattya says:

  uzun zamandır bu kadar iyi bir film izlememiştim çok iyiydi izleyin mutlaka

 7. Zeynel Türkmen says:

  Film gerçekten kendini izlettiriyor. Bana ''REİS BEY'' filmini hatırlattı hatta çok benzerler diyebilirim. Ama bu kadar izledikten sonra mahkemenin kararını görmek seyircinin hakkıydı diye düşünüyorum.

 8. amaç says:

  Filmi izlerken kaç yılında çekildiğini inanın umursamıyorsunuz.Tek kelime ile Harikaydı. Beğenenlere The Man From Earth filmini öneririm.

 9. murat says:

  Harika, sürükleyici bir film...izleyicide merak, şüphe uyandıran ve düşündüren bir film... ve şeytan detaylarda saklıdır...

 10. Ali Baba says:

  Filmi 1957 yılı şartlarına göre değerlendirin ve film mükemmel. Bir oda da geçiyor, cümleleri sizi filmi izlemekten alıkoymasın. İzleyin, bu film gerçekten izlenir.

 11. Hecece says:

  sürekli denk geldiğim ama izlemeyi hep ertelediğim bir filmdi tek bir odada geçmesine rağmen aksiyon olmadan sürükleyici olmayı başarabilen nadir filmlerden biri muhteşem ötesiydi sıkılmadan izledim

 12. Ozan says:

  Film tek bir konu üzerine tek bir odada işleniyor buna rağmen muazzam bir yapıt çıkıyor eskiler hepmi bir başka olur...

 13. hatice says:

  harka düşündürücü tam anlamıyla mutlaka izleyin

 14. hatice says:

  Harika bir film insanı sürekli düşünmeye sevkediyor çok doğal olmuş mutlaka izlenmesi gereken filimlerden biri

 15. kimyon ege says:

  milyarlık filmler hepsi boş sıfır maliyet milyarlık fikirler...bu film..işte bu...

 16. berserkerhero says:

  film kalitesinin sadece görüntü,montaj,greenscreen gibi şeylerden oluşmadığını gösteren müthiş bir film.senaryoyu yazan da oynayanda gerçekten işini iyi yapmış. 10/10

 17. ertan yılan says:

  inanılmaz inanılmaz müthiş yapım yılına rağmen muhteşem olağanüstü bir film resmen orgazm oldum ölmeden izleyin hayat kısa be aga

 18. ecoo says:

  Güzel film izlemenizi öneririm, bunun gibi tek planda çekilmiş sadece diyalog içeren filmler arıyorum önerisi olan film adını yazarsa sevinirim..

 19. Arif says:

  Çok güzel izlerken hiç sıkılmadım ayrıca 63 yıllık bir film. Tavsiye ederim izlenilmesi gereken klasiklerden

 20. Kurtay says:
  Spoiler Yorum!!! Yorumu Görmek için tıklayınız.
 21. TOLGA says:

  1957 yılında çekilmesine rağmen ve film tek bir odadan ibaret olmasına rağmen tek kelime ile harika imbd puanını sonuna kadar hakediyor filmi izlerken tereddütlerim vardı ama şimdi anladimki gerçekten ölmeden once izlenmesi gereken bir filmmiş 11.05.20

 22. solukx says:

  insanların sanıklara bakış açıları çok güzel tasfir edilmiş. böyle durumlarda insanların hiçbir zaman sığ yargılanmamasını öğreten çok kaliteli bir flim.

 23. SAMET says:

  Verdiği mesaj açısından puanını kesinlikle hakediyor. Teşekkürler Film Makinesi...

 24. MEHMET İLKAY says:

  Adalet mulkun temelidir. Adaleti arayan adalete hasret herkesin mutlaka izlemesi gereken bir film. Suclulugu ispat edilene kadar herkes masumdur. 10 uzerinden 10

 25. Fidan says:

  Mükemmel bir film mutlaka izlenmesi gereken kült film

 26. K.San. says:

  Film 1957 de çekilmiş.
  Ona rağmen bir odanın içinde geçmesine halde sıkmadı.
  1957 göre harikaydı.

 27. mehmet says:
  Spoiler Yorum!!! Yorumu Görmek için tıklayınız.
 28. mehmet says:

  Dengeli bakış insani duyarlılığa sahip olabilirli, ihtimalli bakıştır.. Körü körüne neyi savunduğunu bile bilmeyen ama azılı öfkeli şekilde savunan bir çok insanın olduğu bu film (alem)de, duyarlı ve olabilirli düşünceyi savunan yalnız bir adamın onlarla (hayatla) mücadelesi.. harika bir film, herkes izlemeli izletilmeli ders olarak...
  Hayattaki olaylar tek başına anlamsızdır, insanlar anlam katar... anlam kattıkları kadar bakış açılarıyla kendilerini, yaşantılarını, sıkıntılarını, yaralarındaki izleri anlatılar aslında.

 29. faruk.81 says:

  imdb'de iyi puan aldığı için baktım. Filmi film olarak beğenmedim. daha iyi şartlarda çekilebilirdi. film izleyen olarak bu tarz bir eleştiri yapmak hakkımdır. fakat vermek istediği mesaja gelirsek, detay olarak görülen deliller dahi olsa bunların üzerine gidilmesi gerekir. farklı pencerelerden bakmak önemlidir. ayrıca sonucu tamamen net bir şeye bağlamıyorlar aslında, net kanıtlar yok. son olarak hukuk üzerine bir film ve çok fazla bu konu üzerine bir takım bakış açıları kazandırabileceğini düşünüyorum(hukukçulara). fakat aynı zamanda filmin sorgulayan ve net kesin kararlar vermemesinden ötürü felsefi bir yapısınında oluşu filme ayrı bir hava katmış.

 30. Ulaş says:

  Güzel filme güzel denir. Film güzel

 31. Yol Arkadaşı says:

  Aktif kitap okumuyorsanız, hayatı sorgulayan bir yanınız yoksa boşuna izlemeyin çünkü hiç bir şey anlamayacaksınız. Eğer hayata karşı bir duruşunuz, az da olsa sorgulayan bir tarafınız varsa, değişime açık ve yeni fikirleri kabullenebiliyorsanız lütfen ama lütfen açın ve izleyin.

 32. Lıkoıp says:

  Filmi çok önerdiler film bi odada geçmesine rağmen nukadar sürükleyici oluyorsa burda büyük bir başarı var demektir

 33. Overmars11 says:

  film bir başyapıt, en büyük özelliğide tek bir karede, hiç duraksamadan çekilmesi.

 34. KARA KAMBER says:

  COK GUZEL FILMDI TESEKKURLER

 35. S.O.S. says:

  Bu film bir baş yapıt. Bazı insanların özellikle hukukçular bu filmi tekrar tekrar izlemeli.

 36. S.O.S. says:
  Spoiler Yorum!!! Yorumu Görmek için tıklayınız.
 37. emre biloğlu says:

  gerçekten harikulade bir film. tek eksik de; arkadaşın da dediği gibi, tanıkların gösterilmesi ve cinayet sahnesinin filmin sonunda canlandırılması gerekirdi. yine de mükemmel bir bilm. belki de bir başyapıt...

 38. İbrahim Doğan says:

  Eski ya da siyah-beyaz olması birşeyi değiştirmedi.Cidden güzel filmdi,hiç sıkılmadım.O bıçağın aynısının Davis'de de çıkma sahnesi çok güzel ve şaşırtıcıydı.Bir hayatı bu kadar kolay tehlikeye atmak ve sadece 1 kişinin buna itiraz ederek bütün jürilerin fikrini değiştirmesi güzel bir konu.Ama keşke o ifade veren yaşlı kadını,yaşlı adamı gösterselermiş.Ve filmin sonunda cinayet sahnesini gösterselermiş çok daha güzel bir film olurdu diye düşünüyorum

  • emre biloğlu says:

   kesinlikle sana katılıyorum

  • Sirius Arcturus says:

   Filmin vermek istediği temel mesaj Hukukun en temel prensiplerinden olan "şüpheden sanık yararlanır" ilkesidir. Yani küçücük bir şüphe bile varsa sanık hakkında mahkûmiyet kararı verilemez. İşte film bu şüphenin ne kadar önemli olduğunu vurguluyor. Dediğiniz şekilde filmin sonunda cinayet sahnesi gösterilseydi, cinayeti kimin gerçekleştirdiği ortaya çıkacağından, filmin ana fikri ve verilmek istenen mesaj çöp olacaktı. Bu yüzden muallakta bırakılıyor. Cinayeti çocuk işlemiş olabilir ama işlememiş de olabilir mesajı başka türlü verilemezdi.
   Spoiler oldu biraz ama filmin beğenenleri tarafından da anlaşılmadığını görünce zorunluluk hasıl oldu.

 39. izleyici says:

  çok baba bir filmdi gerçekten

 40. Sirius Arcturus says:

  Film tek bir odada geçtiği ve vermek istediği mesajı banel buldukları için bu filmi bu zamanda izlemenin zaman kaybı olduğunu düşünenler ve buna benzer bazı yorumlar var.
  Bu filmi izlemenin zaman kaybı olduğunu iddia etmek için insanda "güzellik" adına hiçbir fikrin bulunmaması ya da "güzel nedir" diye sorulduğunda vereceği tek cevabın "Flash TV" olması gerekir. En hafif ifadeyle daha önce hiç film izlememiş, kitap okumamış, haber izlememiş ve bu ülkede yaşamıyor olması gerekir.

 41. Mustafa says:
 42. mustafa says:

  film çok iyi ancak sadece bir odada geçen 1 saatlik 12 jüri üyesinin savcı avukat diyaloğu halinde suçlu suçsuz kanaati vermelerini konu alıyor sıkıcı değil ancak 60 yıl öncesi için çok anlatıcı da olsa hatta günümüz için geçerli de olsa şuan da günlük hayatta bubun vereceği dersi jemen her gün bir konu ile alıyor almaya meyli olan . FİLM DEĞİL DE ... ÖNYARGI NELERE KADİR HATIRLAMAK İSTEYUEN BUYURSUN İZLESİN . FİLM DİYE BUNU BU ZAMAN DA İZLEMEK ZAMAN KAYBI...

 43. Havanur says:
 44. euphrates says:

  Film tek bir oda da geçiyor ve anlatıldığı gibi işte eski bir yapıma göre iyi film o yıllarda izleseydik belki gerilim bile olabilirdi fakat bu yıllarda izleyince biraz saçma geliyor olabilir ben bu kadar abartılmayı hak etmediğini düşünüyorum duygularımın 1 tanesini bile hareket ettirmedi burada sadece bir kaç mesaj verilmek istemiş hepsi bu bu film izledin mi diye sorduklarında izledim diyebilmek için güzel bir film ama asla birisine tavsiye etmem ve önermem. O kadar abartılacak kesinlikle bir durum yok.

 45. buroo says:

  90 dk film yapıp hiçbir saniyesinde seyirciyi koparmayan ve düşünceye yonelik şahane bir yapım..
  En az 20 defa izledim.herhalde ölene kadar da izlemeye devam ederim.

 46. ayber says:

  Film çok güzel ve detaylar ıskalandığı sürece gerçeklere ulaşılamaz.

 47. Lamia says:

  Harika bir film. İzlemeye değer.

 48. Kübra says:
  Spoiler Yorum!!! Yorumu Görmek için tıklayınız.
 49. Serkan ersoy says:

  Tek kelimeyle müthiş herkes izlemeli

 50. hmt says:

  İDM 8.9 DİYOR. BENCE 9.9

 51. Abuzer says:

  Gördüğüm göreceğim en iyi filmlerden biriydi. Bu neydi böyle bee. Şimdi ki zamana mutlaka uyarlanmalı yada yok orjinalini kesinlikle bozmamalı.

 52. Turhan says:
 53. TAK says:

  film gerçekten harika.
  muhakkak izlenmeli

 54. satb says:

  Film sadece bir odada geçtiği için sıkıcı bulanlar veya özeti okuyup ön yargıyla yaklaşan insanlar var. Ya kardeşim sen oturup 15 sezon boyunca 3-5 farklı mekanda geçen sitcomları izlemeyi biliyosun. Tabi onları izlemek için belli bir odağa gerek yok . Anlaşılması çok kolay. Sırf şu filmi izlerken kafa yormak zor geldiği için basit eleştirilerde bulunmayın. Filmin altında yatan derin felsefeyi anlamaya çalışın

 55. Hakan Kılınç says:

  Biraz garip ama tüm oyunculara tek tek baktım en son 2012 de ölmüş hiç biri hayatta değil .. Film gerçekten insanların ön yargılarını ve bazen gerçeği değil kolayı kabullenmeyi tercih ettiklerini anlatan güzel bir örnek kesinlikle izlenmeli

 56. gg my friends says:

  mükemmel sadece izle ( bu arada bu film tam 60 yıllık olmasına rahmen müthiş )

 57. Serkan Saraç says:

  12 Öfkeli Adam: • *Bir davada idam kararı çıktığında, infazın gerçekleşmesi 12 üyeli jürinin oy birliğiyle vereceği onaya ya da redde bağlıyken; oylamada 11 "Suçludur." görüşüne rağmen, 18 yaşındaki sanığın suçsuz olduğunu nasıl ve neden iddia ederdiniz ?
  Çok iyi!

  12 sayısı İsevilik'teki malum olaya binaen işlenirken, 1 kişinin muhalifliği ise bilinen bir olaya yapılan ironi olsa gerek

  • Mustafa Tıraş says:

   Kardesim yorumunu aciklarmisin isevillik ve olayi merak ettim cevabini bekliorum

   • emre biloğlu says:

    Yakup aleyhisselamın 12 oğlundan biri olan Yehuda’nın neslinden gelenlere veya Filistin’inde kurulan Yehuda Krallığına nispetle Yahudi denir.

 58. Ferdi Bora says:

  Filmi izlemeyen arkadaşlar varsa eğer izlemeni rini tavsiye ederim

 59. Mustafa says:

  Filmin renklisi yok mu ?

 60. tayfun says:

  bence izlenmesi gereken filmlerden eskiden amerikada mahkemenin verdiyi karari juri üyeleri ayriyetten filmde oldugu gibi bir odaya toplanip büyükce bir masanin etrefinda konuyu enine boyuna tartisip öyle karar verirlermis. ilginc bir film bence bu film izlenir. tesekkür ederim admin.

 61. Erkan says:

  Oyunculuk ve konu örgüsü muhteşem.Bunlar iyi olduktan sonra filmin bi toplantı salonundan geçen diyaloglardan ibaret olması bile farketmiyor.

 62. unsal says:
 63. nenastr says:

  gerçekten bu filmi izleyin... müthiş..........

 64. Yaqub says:
 65. zuisudra says:

  filmler ikiye ayrılır;12 kızgın adam ve diğerleri...