Billy Zane

Billy Zane, 1966 yılında Amerika’nın Chicago eyaletinde dünyaya geldi. Amatör olarak oyunculukla uğraşan anne ve babanın oğlu olarak doğmuştur. İsviçre ve Amerika’da eğitimlerini tamamladıktan sonra Beyaz Perdede ise ilk rolünü 1985 yapımı olan Back to the Future ile almıştır.

4 yıl sonra serinin devam filmi ile kameralar karşısına geçen oyuncu, burada ki psikopat karakteri ile izleyicilerden tam not aldı ve aranan bir isim olarak ifade edildi. 1990 yılı itibariyle pek çok film ve dizide rol alan oyuncu, 1997 yılında çekilen Titanic isimli filmde ki rolü ile beraber adından fazlaca söz ettirmeye başladı. 1998 yılında da I Woke Up Early The Day I Died isimli filmde ki rolü ile birçok ödülü kucaklamasını bildi.

Ayrıca seslendirme yapan Billy Zane, Pocahontas ve Squaresoft gibi dünyaca ünlü animasyon filmlerinde de seslendirme yapmıştır. 2006 yılında ise Kurtlar Vadisi Irak isimli Türk filminde ise acımasız bir Amerikan askeri olan Sam William Marshall karakterine hayat vermiştir.

Oyunculuktan çok keyif aldığını dile getiren oyuncu, genç yaşına rağmen 140’dan fazla yapıtta rol almıştır. 2016 yılı itibari ile 10’a yakın proje de karşımıza çıkacak oyuncunun yapıtları ise şu şekilde sıralanıyor; Zoolander 2, Beyond The Game, The Rocking Horsemen, The Dome, Darknet, Blue World Order, White Island, Finding Harmony, Swing State, The Adventure Club.

Şimdiden 2017 planlamasını da yapan oyuncu, House in the Hamptons isimli yapıtta tekrar karşımıza çıkacak. Aynı zamanda yapımcılık ve yönetmenlik gibi görevlere de soyunan Billy Zane, 2001 yılında Stop for a Minute isimli TV dizisinde yönetmenlik yapmış, 2004 yılında da Big Kiss isimli projede yönetmenliğini sürdürmüştür.

Yapımcı olarak 1996 yılında Danger Zone, 1997 yılında Bu Dünya ve Ötesi, 1998 yılında I Woke Up Early the Day I Died, 2004 yılında Big Kiss, 2007 yılında Fishtales, 2015 yılında da Winter Dragon isimli projelere imza atmıştır. Sesi fazlası ile etkileyici olan Billy Zane, 1998 yılında Pocahontas seslendirmesi yaptıktan sonra, 2005 yılında da Charmed isimli TV serisinde bir şarkı söylemiş ve performansı ile Youtube gibi önemli video portallarında tıklanma rekoruna uzanmıştır.

Eğlence sektörlerinin pek çok alanında yer alan Billy Zane, aynı zamanda Broadway’de tiyatro oyunculuğu yapmakta ve bunun yanı sıra da seslendirme gibi işlerin yanı sıra barlarda kısmen şarkı söylemektedir. 1989 yılında Lise Collins ile evlenen Billy Zane, 6 yıl sonra 1995 yılında eşinden boşanmıştır. Tekrar evlilik yaşamayan oyuncu, bu sürece kadar birçok bayan ile aşk yaşamış ve adını magazin dünyasından sildirmemiştir. Ablası Lisa Zane’de, tıpkı kendisi gibi oyunculuk yapmaktadır. Hollywood’un bilinen isimleri arasında yer alan Lisa Zane, oyunculuk süreci boyunca kardeşi Billy Zane ile hiçbir yapıtta beraber yer almamıştır.

Aynı zamanda kısa filmler çeken Billy Zane, oyunculuğunun yanı sıra yönetmenlik alanında da tecrübe edinmek istediğini dile getirmekte ve bu nedenden dolayı da çekeceği sinema filmleri için provalar yaptığını dile getirmektedir.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol