Brendan Gleeson

Brendan Gleeson, 29 Mart 1955 tarihinde İrlanda’nın başkenti Dublin’de dünyaya geldi. 1.87 metre boyundaki 60 yaşındaki aktör, Pat ve Frank Gleeson çiftinin oğlu. Daha çok genç yaşlardan itibaren, öğrenmeye açlık duydu ve özellikle okul dışında da, klasik eserleri okumaya başladı. Samuel Beckett gibi ünlü İrlandalı yazarlardan etkiledi ve hatta onun tiyatro eseri olan Godot’yu Beklerken’i de lisedeyken sahneledi. Lisenin tiyatro kulübünde dikkat çeken oyuncu, 12. sınıfı bitirdikten sonra birkaç yıl da Dublin Şekspir Festivali’nde bulundu ve burada bir yönetmenin tavsiyesiyle, İngiltere başkenti Londra’ya giderek tiyatro okullarını ziyaret etti.

Kısa süre sonra, Stratford’daki Royal Shakespeare Company’e davet edildi ve ardından sahnelere katıldı. 35 yaşına geldiğinde ise İngiltere’de filmlerde oynamaya karar verdi zamanla çok farklı rollerde, çok farklı karakterlere can vererek büyük saygı topladı. Brendan Gleeson, ilk sinema deneyimini 1990 yapımı The Field filminde kazandı. Jim Sheridan’ın yönettiği, Richard Harris, John Hurt ve Sean Bean’in başrollerinde olduğu filmde bir taş ocağı işçisini canlandıran Gleeson, İrlanda menşeli Hollywood filmlerinde küçük roller aldı. 1991 yapımı The Treaty filmindeki İrlandalı karakter Michael Collins ile unutulmaz bir performans sergiledi. Brendan Gleeson, kırılma noktasını ise herkesin yakından tanıdığı tarihi film Cesur Yürek (1995) ile yaşadı. Büyük kısmı İrlanda’da çekilen ve Mel Gibson’a da şöhret kapılarını açan filmde, William Wallace karakterinin sağ kolu görevindeki Hamish karakterini canlandırdı. Bu filmin ardından kariyeri yükselişe geçen Gleeson, 2000 yapımı Görevimiz Tehlike 2, 1999 yapımı Kara Göl, 1997 yapımı Turbulence gibi yapımlarda oynadı. Artık sadece belli başlı yapımlarda görev almaya başlayan Gleeson, 1998 yılında Kod Adı General’de, İrlandalı bir suçlu olan Martin Cahill’i canlandırdı ve film de Boston Society Film Eleştirileri Ödülü’nü aldı. Sevilen korku filmlerinden olan 2002 yapımı 28 Gün Sonra’da Frank karakterini canlandıran oyuncu, meşhur Martin Scorsese filmi New York Çeteleri’ne de oyuncu olarak adını yazdırdı. 2004 yapımı Truva’da Menelaus’u oynayan, serinin dördüncü filmi olan Harry Potter ve Ateş Kadehi’nde de Profesör Alastor Moody’i canlandıran Gleeson, tarihi film Cennetin Krallığı’nda da Reynald de Chatillon’u oynadı.

Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı, Harry Potter ve Ölüm Yadigarları filmlerinin de kadrosunda bulunan tecrübeli oyuncu, 2008 yılında Martin McDonagh’ın yazıp yönetiği, Oscar adayı In Bruges’da Colin Farrell ile başrolleri paylaştı ve performansıyla takdir topladı. Beowulf – Ölümsüz Savaşçı ve Yapay Zeka gini filmlerde de bulunan Brendan Gleeson, 2014 yılında çıkan ve Tom Cruise’un başrolünde olduğu Yarının Sınırında (Edge of Tomorrow) filminin de kadrosundaydı.

Bugüne kadar 90 filmin cast listesine adını yazdıran oyuncu, yönetmenlik veya senaristlik denemesi ise hiç yapmadı. 2009 yapımı Into the Storm filmindeki performansıyla övgü toplayan aktör, Primetime Emmy Ödülü aldı, aynı zamanda Altın Küre’ye de aday gösterildi. Ayrıca 2009 ve 2012 yıllarında, In Bruges ve The Guard yapımlarıyla da iki kez daha Altın Küre Ödülü’ne aday oldu fakat bu ödülü almayı hiç başaramadı. Yine Into the Storm ve In Bruges’taki rolleriyle iki kere ard arda BAFTA ödüllerine aday gösterildi. Kariyeri boyunca toplam 13 ödül kazandı, 37 ödüle aday gösterildi.

Liam Neeson’la çektiği filmlerle, tarihi filmlerle ve İrlandalı aksanıyla tanınan deneyimli oyuncu, 1982’deki evliliğinden dört çocuk sahibi. Hatta bu çocuklardan birisi de yine aktör olan oğlu Domhnall Gleeson. Brendan Gleeson, son olarak Trespass Against Us, Assassin’s Creed ve Live By Night filmlerinde rol aldı. Kurgu – montaj aşamasında olan bu filmler, bu yıl ve önümüzdeki yıl içinde beyazperdede gösterime girecekler.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol