Chris Pine

Chris Pine, tam adıyla Christopher Whitelaw, 29 Ağustos 1980 tarihinde Amerika’nın Kaliforniya eyaletinin Los Angeles şehrinde dünyaya geldi. Anne ve babası Robert Pine ile Gwynne Gilford da aynı zamanda oyunculuk yapıyordu ve bu nedenle kendisi şanslıydı. Peene, Pinewood ve Piney gibi takma adlara sahip olan 1.83m boyundaki Chris Pine’ın kökenlerinde Rusluk ve Yahudilik de yer alıyor.

Parlayan mavi gözleri ve büyüleyici karakter tipleriyle Hollywood’da iyi tanınan Chris Pine oyunculuk deneyimine 2003 yılında televizyon dizisi ER’daki Levine rolüyle başladı. Pine, ER’da tek bölüm oynadı ve ardından aynı sene içinde The Guardian ile CSI: Miami adlı dizilerde rol aldı.

2004 yılında Why Germany adlı kısa filmde Chris rolünü oynayan Chris Pine, aynı sene içinde Acemi Prenses 2: Kraliyet Nişanı adlı filmde boy gösterdi ve American Dreams adlı televizyon dizisinde de tek bölümlük bir karakteri canlandırdı. Ertesi yıl Confession adlı filmin yanı sıra bir de The Bulls adlı kısa film tecrübesi yaşadı. Ek olarak, Six Feet Under gibi popüler bir dizide Sam Hoviak’ın gençliğini oynadı.

Chris Pine, 2006 yılında Surrender Dorothy adlı televizyon filminde ve Just My Luck, Blind Dating ile Smokin’ Aces adlı yapımlarda rol aldı. Smokin’ Aces ek olarak yılın dikkat çeken filmlerindendi ve dört ödül almıştı. Ayrıca Jeremy Piven, Ryan Reynolds ve Ray Liotta gibi önemli oyuncular vardı. 2007 yılında hiçbir yapımda göremediğimiz Chris Pine, 2008’de ise Bottle Shock ile An Inconvenient Head adlı filmlerde oynadı. 2009 yılı ise kariyerinin dönüm noktası oldu çünkü yeniden çevrilen, efsane seri Star Trek’in filminde Kirk gibi sinema tarihine adını yazdırmış bir karakteri canlandırdı. Övgüleri toplayan Star Trek filminde Zachary Quinto da oynuyordu ve filmi çeken kişi J.J. Abrams’tı. Ayrıca Star Trek o yıl 1 Oscar ödülü aldı, 22 farklı ödül aldı ve 78 ödüle de aday gösterildi.

Chris Pine’ın Star Trek ardından kariyeri yükselişe geçti ve Veba, Beyond All Boundaries, Small Town Saturday Night filmlerinde oynadı. 2010 yılındaki Durdurulamaz filmi de kendisini öne çıkardı ve bu filmde Denzel Washington ile başrolleri paylaştı. Durdurulamaz filmi 1 dalda Oscar adayı oldu ve farklı ödüllere aday oldu.

Chris Pine, daha sonra Vazgeçmem Senden , İyi Olan Kazansın, Bizim Gibi İnsanlar, Efsane Beşli, Bilinmeze Doğru: Star Trek, Jack Ryan: Gölge Ajan, Patrondan Kurtulma Sanatı 2, Z for Zachariah gibi filmlerde oynadı. Son olarak 2016 yılında Zor Saatler filminde karşımıza çıkan oyuncu, yeni Star Trek filmi Star Trek 14’te de Kirk karakterini canlandıracak. Ayrıca çekimi biten Star Trek Sonsuzluk‘da da bulunuyor ve 2017 yılında gösterime girecek olan Wonder WOman’da Steve Trevor karakterini canlandırdı. Ayrıca geçtiğimiz sene SuperMansion ve Wet Hot American Summer: First Day of the Camp gibi televizyon çalışmalarında boy gösterdi.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol