Jennifer Jason Leigh

Jennifer Jason Leigh, 5 Şubat 1962 yılında Amerika’nın Kaliforniya kasabasında dünyaya geldi. Babasının oyuncu, annesinin senarist olması sebebiyle oyunculuğa küçük yaşt giriş yaptı. Henüz 2 yaşındayken annesi ve babası boşandı.

Oyunculuk hayatına 1970’li yıllarda birkaç televizyon gösterisine konuk oyuncu olarak giriş yaptı. Daha sonra ise 1980 yılında Angel City isimli TV filminde kendisini gösterme fırsatı buldu. 1981 yılında Walton Ailesi isimli TV dizisinde Kathy Seals isimli karaktere hayat verdi.

Bu dönem zarfında bazı projelerde boy gösteren ve 1985 yılı itibariyle Flesh+Blood isimli film ile beyaz perdeye geçiş yaptı. 1986 yılında ise Otostopçu, The Men’s Club, Picnic isimli sinema filmlerinde boy gösterdi.

1989 yapımı olan ve o dönemin devasa projeleri arasında gösterilen Brooklyn’e Son Çıkış filminde ki Tralala karakteri ile artık tanınan bir oyuncu kıvamına geldi. Zira 1991 yılında ki Alev Kapanı filmi de onun için büyük bir adımdı. 1999 yılında Superman isimli TV dizisinde Cetea karakteri ile karşımıza çıkan oyuncu, 1 yıl sonra dizinin tutmamaıs ile beraber Twitch City isimlid izi de Faith karakteri ile sevenlerinin karşısına çıktı.

2004 yılında Makinist isimli filmde Stevie karakteri ile pek çok eleştirmen tarafından tam not alan oyuncu, 2009 yılından başlayıp, 2012 yılına kadar süregelen ve tüm Dünya tarafından beğeni ile izlenen Weeds dizisinde rol aldı.

Jennifer Jason Leigh 2013 yılında The Spectacular Now, The Moment, Hateship Loveship, Jake Squared gibi projeler de boy göstermiştir.

2014 yılında ise Open isimli TV filmi ile tekrar ekranlra dönüş yaptı. Aynı sene Me filminde ve Bana Hoş Geldiniz isimli filmlerde oyunculuk yapan başarılı aktör, 2015 yılında ise sadece The Hateful Eight isimli filmde yer aldı.

2016 yılında gösterime girecek olan LBJ filminde Lady Bird Johnson karakterine hayat verecek olan oyuncu, 2017 yılında ise 3 farklı proje ile şimdiden sözleşme imzaladı! Twin Peaks dizinin yanı sıra, Annihilation ve Amityville: The Awakening isimli projelerde yer alacak.

Jason Leigh ayrıca yazar ve yönetmenlikte yapmaktadır. İlk deneyimini 2001 yılında yönetmen olan Alan Cumming ile berabr The Anniversary Party filmi ile yaşadı. Fakat burada ki performansı pek çok eleştirmen tarafından beğenilmedi. Ardından ise 2005 yılında Rag Tale adlı filmin senaryo ekibinde yer aldı. 2010 yılında ise Greenberg filminde yönetmen Noah Baumbach ile beraber hikayeyi yazdı ve eleştirmenler tarafından tam not aldı.

Jennifer Jason Leigh aynı zamanda 1995 yılında Georgia, 2000 yılında Skipped Parts, 2001 yılında The Anniversary Party, 2010 yılında da Greenberg filmlerine yapımcılık yapmıştır. Bulunduğu projelerde seslendirdiği şarkılarla da kendisini ön plana çıkartan oyuncu, 1983 yılında Girls of the White Orchid isimli TV filminde bir şarkı seslendirdi. 1995 yılında Georgia, 2008 yılında Rage, 2015 yılında ise Anomalisa ve The Hateful Eight isimli projelerde şarkı söyledi.

Kısa boyun oyunculuk için bir dezavantaj olduğunu söyleyen röportaj ekibine ise şöyle bir cevap vermiştir;

“1,60 boyunda, bugüne kadar 100’den fazla projede yer almış bir oyuncuyum. Bana kalırsa boy sadece ufak bir ayrıntı. Sizin ne kadar yetenekli ve ne kadar başarılı olduğunuz bana kalırsa yer aldığınız projelerde en önemli etken!”

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol