Kristen Stewart

Kristen Stewart 9 Nisan 1990 yılında Kaliforniya eyaletinde dünyaya gelmiştir. Kariyerini sinema oyuncusu olarak devam ettirmektedir.

Babası John Stewart Fox şirketinde yapımcı, annesi Jules Stewart ise senaristtir. 7. sınıfa kadar okul hayatına devam eden Kristen Stewart, daha sonra okulunu bırakmış ve uzaktan eğitimle devam etmiştir. İlk oyunculuk deneyimini 8 yaşındayken rol aldığı tiyatro oyunu ile yaşayan Kristen Stewart, daha sonra Disney Channel için 1999 yılında The Thirteenth Year oyununda yer aldı. 2002 yılında Hollywood yapımı olan Panic Room ile beraber ilk profesyonel denetimini yaşadı.

Kristen Stewart, Panic Room filminin ardından başka bir gerilim filminde oynadı. Cold Creek Manor’un gişe başarısı bir hayli kötüydü ve bu durum Panic Room’da yer alan yükselişini alt sıralara taşıdı. Genç oyuncu 1 yıl sonra Speak ve Zathura isimli projelerde yer aldı ve başarılı film klasmanına eklendi. Kristen Stewart, Stephenie Mayer’in Alacakaranlık ismini taşıyan romanının uyarlanmasıyla beraber Bella Swan karakterini üstlendi. Bu filmle beraber dünya çapında bir üne kavuşan Kristen Stewart, 2008 yılında vizyona giren film ile Robert Pattinson’a eşlik etti. Bu filmle beraber MTV Film ödülleri, Teen Choice Awards, Screem Awards ve People’s Choice Awards ödül törenlerinde toplam 8 farklı ödüle sahip oldu.

Serinin ikinci filmi olan The Twilight Saga: New Moon ile 2009 yılında tekrar kameraların karşısına geçti. Film, BAFTA Ödülleri ve MTV Film ödüllerinde ödüller alsa da; Ahududu Film Ödülünde en kötü ikili olarak Kristen Stewart ve Robert Pattinson’un seçilmesine neden oldu. 2010 yılında The Runaways ve Welcome to the Rileys filmlerinde yer alan Kristen Stewart, son olarak Twilight Serisinin üçüncü filmi olan Eclipse’de oynadı.

Kristen Stewart, sadece Alacakaranlık serisinden 35 milyon dolar kazandı ve aynı yılın en çok kazanan oyuncularından birisi oldu. 2012 yılında da Alacakaranlık efsanesinin son filmi olan Şafak Vakti Bölüm 2’de oyunculuk performansını sergiledi. Pamuk Prenses ve Avcı filminde Pamuk Prenses olarak karşımıza çıkan Kristen Stewart, aynı yıl Walter Salles’in yönettiği On The Road filmiyle beraber Cannes Film Festivaline katıldı. Speak filmini çekerken tanıştığı Michael Angarano ile 3 sene ilişki yaşamıştır. Daha sonrasında Alacakaranlık filmi ile tanıştığı Robert Pattinson ile aşk yaşamış, hala sevgililik durumları da devam etmektedir.

Başarılı oyuncu 2015 yılında; Anesthesia, American Ultra, Equals, Untitled Lizzie Borden Project ve Untitled Chanel Project (kısa film) de yer almıştır. 2016 yılı için ise River of Grass, Personel Shopper, Billy Lynn’s Long Halftime Walk ve Untitled Woody Allen Project projeleri ile kamera karşısına geçmiş, vizyona giriş tarihi beklemektedir. Kariyerinin en önemli günlerini yaşayan ve Alacakaranlık efsanesi ile beraber her geçen gün yükseliş basamaklarını tırmanan oyuncu; kariyerinin başlangıcını ise David Fincher’e borçlu. David Fincher daha önce ki zamanlarda se7en, Fight Club, The Game gibi Dünya çapında nam yapmış filmlerin senaristliğini ve yönetmenliğini üstlenmiş; henüz herhangi bir başarısı olmayan Kristen Stewart’e Panic Room filmi ile beraber başrolü emanet etmiştir. Kristen Stewart, David Fincher ile alakalı bir dergide röportajına şu sözleri eklemiştir;

“Babam sayesinde tanıştığım David Fincher, yaklaşık 2 dakikalık konuşma sonrasında bana başrolü emanet etti ve herhangi bir eğitim almamı istemedi. Sette ise tamamen kendimi ona bıraktım ve karakteri oturtmamda ki sürecin %90’lık bölümünü yine David Fincher’e borçluyum.”

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol
  1. bir yaratık says:

    insan gerçekten de onun yaşam tarzına özeniyor ama eski haline çünkü kısa ve sarı saçı hiç yakıştıramadım ama yine de onu çooooook seviyorum.❤???

  2. cumhurcemoglu26 says:
Daha Fazla Yorum