Luke Goss

Luke Goss

Luke Goss, tam adıyla Luke Damon Goss, 29 Eylül 1968 tarihinde İngiltere’nin Londra şehrinde dünyaya geldi. 1.85m boyundaki tecrübeli oyuncu, aktörlük kariyerine bir müzikal oyununda başladı. Daha sonra Londra’dan açılarak bütün Birleşik Krallık turuna çıkan Luke Goss, beyazperde de ise 2002 yılında kendisini gösterdi.

1994 yılından bu yana Shirley Lewis ile evli olan Luke Goss, aynı zamanda şarkıcı-yazar olan Matt Goss adlı bir ikiz kardeşe sahip. Hatta bir zamanlar kardeşiyle beraber müzik grupları dahi vardı. İlk tiyatro rolünü bir Ed Wood oyununda kapan oyuncu, 2007 yılında kalıcı olarak Amerika’nın Los Angeles şehrine taşındı.

Kariyerinde ödül gibi ‘somut başarılar’ olmasa da, önemli rollerle gündeme gelen Luke Goss, kamera karşısına ilk kez 2000 yılında bir televizyon filmi olan The Stretch ile geçti. Ardından 2001 yılında İki Gün, Dokuz Can filminde Saul karakterini canlandırdı ve ilk başrolünü aldı. Zig Zag filminde 2002 yılında John Leguizamo, Natasha Lyonne ve Wesley Snipes gibi oyuncularla aynı kadroyu paylaşan Luke Goss, önemli rollerinden birini de 2002 yapımı aksiyon-gerilim filmi Blade 2 ile elde etti. Guillermo del Toro tarafından yönetilen ve bir çizgi roman uyarlaması olan Bıçağın İki Yüzü adlı filmin ikinci yapımında başrollerde Wesley Snipes, Kris Kristofferson ve Ron Perlman bulunuyordu. Film toplamda 6 ödül aldı ve 9 ödüle aday gösterildi. Gişede büyük başarı elde eden Blade 2, ilk film kadar olmasa da büyük beğeni topladı.

2004 yılında Charlie adlı filmde Charlie Richardson karakterini canlandırdı. Film, 1960’lı yıllarda acımasız bir çete liderinin hikayesini konu alıyordu fakat beklenen ilgiyi görmedi ve acımasız eleştirilere maruz kaldı. İlerleyen yıllarda Özel Anlar, Soğuk ve Karanlık, Adam, 13 Mezar, Adaletin Askeri, Kralla Bir Gece, Unearthed, Şangay Bebeği, Bone Dry gibi filmlerde bulundu.

Öne çıktığı bir diğer film ise 2008 yılında gösterime giren Hellboy 2- Altın Ordu oldu. Bu filmde Prens Nuada karakterini canlandıran Luke Goss, Ron Perlman, Selma Blair ve Doug Jones gibi oyuncularla beraber ekipte yer aldı. Hellboy 2 – Altın Ordu da, tıpkı Blade filmleri gibi Guillermo del Toro tarafından çekilmişti. Film, 1 Oscar adayı olurken, 5 ödül kazandı ve 25 farklı ödüle aday gösterildi. Uzun yıllardır üçüncüsü beklenen Hellboy 2, aynı zamanda gişede de ciddi bir rakam elde etti ve seyircilerin beğenisini kazandı.

2010 yılında video oyunu adaptasyonu olan Tekken’de Steve Fox karakterini canlandırsa da, Tekken filmi asla oyunun yakaladığı başarıya yaklaşamadı ve kalitesiz bir Japon filmi olmaktan öteye gidemedi. Aynı yıl başrolünde yer aldığı Dead Undead adlı film de yoğun eleştiriler aldı ve korku filmi olmaktan öte, komedi filmi muamelesi gördü. 2012 yılında Bir Tetikçiyle Görüşme adlı aksiyon filminde başrole geçti ve Viktor karakterini canlandırdı. Kendisine Caroline Tillette ile Stephen Marcus eşlik ederken, yapım özellikle aksiyon yönüyle izleyicilerin ilgisini çekti.

Luke Goss, 2010 ve 2013 yıllarında Ölüm Yarışı 2 ile Ölüm Yarışı 3: Cehennem filmlerinde rol aldı, başrole geçti. Roel Reine tarafından yönetilen aksiyon filmleri, bütçesine göre beğenilen ve kendi kitlesini oluşturmayı başarabilen bir seri oldu. 2014 yılında Nisan Yağmuru, Kayıp Zaman gibi filmlerde oynarken, 2015’te ise AWOL-72, Gece Tayfası, Savaş Domuzları ve Operatör filmlerinde rol aldı.

Luke Goss, son olarak Killing Salazar ve Geçiş Noktası filmlerinde rol alırken, Your Move, Missisippi Cinayeti ve Daha Fazla İyi Adam Olmak Yok adlı filmleri de önümüzdeki aylarda gösterime girecek.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?