Tom Hardy

Edward Thomas “Tom” Hardy, 15 Eylül 1977’de Anne ve Edward Hardy’nin tek çocuğu olarak doğmuştur. İngiliz aktör, yönetmenliğini Ridley Scott’ın yaptığı 2001 yapımı Kara Şahin Düştü filmindeki rolüyle kariyerine başlamıştır. Bilim-kurgu filmi Star Trek: Nemesis(2002), suç temalı RocknRolla(2008), psikolojik dram türündeki Bronson(2008), Inception(2010), spor draması Warrior(2011), Tinker Tailor Soldier Spy(2011), suç draması Lawless(2012) ve dram filmi Locke(2013) rol aldığı diğer önemli filmlerdir. Kara Şövalye Yükseliyor filminde sergilediği Bane rolüyle önemli derecede ün kazanmıştır. Bunun dışında Hardy, 2014 yapımı suç/dram filmi, The Drop’ta Bob Saginowski ve kıyamet sonrası bilim kurgusu türündeki, 2015’in ses getiren filmlerinden birisi olan Mad Max: Fury Road’ta “Mad” Max Rockatansky rollerinde boy göstermiştir.

Hardy, sinema dışında pek çok TV dizisi ve tiyatro oyununda da rol almıştır. İlk olarak HBO’nun ünlü savaş temalı dizisi Band of Brothers’ta yer alan Hardy, 2003’te BBC’nin tarih dizisi The Virgin Queen’de, Kraliçe Elizabeth I’in çocukluk arkadaşı Robert Dudley rolünde karşımıza çıkmıştır. 2007’de gerçek bir hayat hikâyesinden uyarlanan Stuart: A Life Backwards adlı dizide başrolde, evsiz bir adamı canlandıran Hardy, 2008’de İngiliz korku/gerilim filmi WΔZ’da bir tecavüzcü rolünde karşımıza çıkmıştır. Eylül 2008’de Guy Ritchie’nin gangster filmi RocknRolla’da gay bir gangster olan Handsome Bob rolünde boy göstermiştir. 2009’un ilk yarısında, Bronson filminde, İngiltere’nin en ünlü suçlularından birisi olarak kabul edilen Charles Bronson rolünde boy göstermiştir. Aynı sene Martina Cole’un aynı isimli romanından uyarlanan The Take adlı dört bölümlük dizide başrol olarak oynamıştır. Bunun dışında 2009’da Emily Bronte’nin ünlü romanı Wuthering Heights’ın TV uyarlamasında Heathcliff rolünde karşımıza çıkmıştır.

Tom Hardy, 2010’un ilk yarısında, Brett C. Leonard’ın yazdığı ve Philip Seymour Hoffman’ın yönettiği The Long Red Road adlı oyunda başrolde oynamıştır. Geçmişinden kaçmaya çalışan Sam adında bir alkoliği canlandırdığı oyundaki performansıyla, eleştirmenlerden olumlu yorumlar almıştır. 2010’da Christopher Nolan’ın bilim/kurgu türündeki filmi Inception’da canlandırdığı Eames rolüyle BAFTA Yükselen Yıldız ödülüne layık görülmüştür. Tom Hardy, 2011’de Tinker Tailor Soldier Spy’da Michael Fassbender’ın yerine başrolde oynamıştır. 2011 yapımı The Warrior filminde Tommy Riordan’ı canlandıran Hardy, 2012’de yönetmenliğini McG’nin yaptığı romantik/komedi türündeki This Means War’da boy göstermiştir.

Tom Hardy’nin son olarak yer aldığı aksiyon filmi Mad Max: Fury Road’taki performansıyla eleştirmenlerden övgü dolu yorumlar almıştır. 150 milyon dolar bütçeli film, 366 milyon dolar gişe hasılatı elde ederek ticari bir başarıya imza atmıştır. Son olarak Hardy, 2016’da yayınlanması beklenen Taboo adlı dizide, babasının ölümünden sonra adalet arayışına çıkan bir maceracı rolünde karşımıza çıkacak. Bununla birlikte ilerleyen zamanlarda Hardy’i Mad Max’in devam filmi Mad Max: The Wasteland, The Revenant ve Legend gibi projelerde izleme fırsatı yakalayacağız.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol
  1. üzgün saksafoncu says:

    sakal bırakınca acayip yakışıklı bir adam oluyor sakalsız halide normal bir erkek gibi

Daha Fazla Yorum