Wesley Snipes

Wesley Snipes 31 Temmuz 1962 yılında Amerika’nın Florida eyaletinde dünyaya gelmiştir. Kariyerine sinema ve dizi oyuncusu olarak devam etmektedir.

Wesley Snipes aynı zamanda yapımcıdır ve dövüş sporları ile ilgilenmektedir. İlk tanınırlığını ise New Jack City filmi ile yakalamıştır. Daha sonra Blade, The Fan, Demolition Man, Passanger 57 ve Savaş Sanatları gibi filmlerde yer alarak hasılat rekorları kırmıştır.

Snipes oyuncu olmak istese de, o dönemler devamlı taşınma durumlarının söz konusu olmasıyla beraber bu hayalini gerçekleştirememiştir. Bazı tiyatro oyunlarında yer alan oyuncu, sonunda 1985 yılında fark edilir ve Wildcats filminde rol alır.

Hemen ardından Vietnam Savaş Hikayesi 2 ve Streets of Gold filmlerinde rol alır. Bu projelerden sonra seçici olma kararı alan Wesley Snipes, Do the Right Thing filminden gelen rolü geri çevirerek, Major Leauge filmini tercih eder. İlk tanınırlığını ise Michael Jackson klipinde yer alarak yakalamıştır.

1990 yılında rol aldığı King of New York filmiyle beraber tanınırlığını iyice arttırdı. Ardından hemen sonra 1991 yılı itibariyle New Jack City filminde yer alan oyuncu, bu filmde ki rolü sayesinde önemli bir oyuncu haline dönüştü. Pessenger 57 aksiyon filminde de başrolde yer aldı. 1993 yılında ise Jackie Chan’in geri çevirdiği Simon Phoenix rolünü üstlendi. Bu filmde ki dövüş sahneleri ile kendisini gösterme fırsatı yakalayan oyuncu, daha sonra aksiyon filmlerinde yer alma kararı aldı ve Sugar Hill, Drop Zone gibi filmlerde görüldü.

Ardından Robert De Niro’nun o dönem tüm projelerinde görünen Wesley Snipes, en son 1998 yılında Blade rolünü üstlendi. Ünlü çizgi roman karakteri olan Blade’nin 2002 ve 2004 yıllarında devam serileri geldi. Bu filmlerden sonra Savaş Sanatı, Zigzag, Liberty Stands Still ve Yenilmez gibi filmlerde rol aldı.

Bir dönem Halle Berry ile sevgili olmuş, ayrılma döneminde çıkan kavgada Snipes’in tokat atmasıyla beraber Berry’nin bir kulağı sağır olmuştur. 1992 yılında kısa sürelide olsa Hristiyanlıktan, Müslümanlığa geçiş yapmıştır. Hotel Rwanda filminde ki Paul rolünü geri çeviren Snipes, daha sonra bu rolü alan Don Cheadle’nin Oscar adaylığına layık gösterilmesiyle beraber büyük bir üzüntü yaşadı.

2015 yılında The Player isimli TV dizisinde Mr. Johnson rolünü üstlenen oyuncu, bu yıl aynı zamanda Chi-Raq ve Chronicles of the Mayan Tunnel sinema filmlerinde boy gösterdi. Aynı zamanda yapımcı olarakta hayatını sürdüren Wesley Snipes, Blade 2 filminin yapımcılığını üstlenmiş, daha sonra ise Blade: Trinity filmi ve 2015 yapımı olan Chronicles of the Mayan Tunnel filminin yapımcılığını yapmıştır.

Sen de Yorum Yapmak İster Misin?

Sadece üyeler yorum yapabilir ve tüm yorumları okuyabilir. Giriş Yap - Kayıt Ol
  1. hakan says:

    blade filmi 4 çıkacak diye cok beklettirdi ama oynamadı.